STARTNowości na stronie
2017-11-20 Dodano nową galerie wykładów dotyczących wrośniętych cewników naczyniowych
2017-02-28 Uzupełniono galerie zdjęć.
2017-02-20 Wkrótce będzie gotowy blok rejestracyjny dla Uczestników czerwcowej Konferencji w Zamościu; otwarcie rejestracji poprzedzimy kolejnym mailingiem.
2017-02-12 Zamieściliśmy liczne ciekawe prezentacje prof. Kutarskiego Pod klawiszem „Pouczające przypadki”.
2017-02-10 Zamieszczamy nową, nieco bardziej aktualną wersję Programu Konferencji w Zamościu (w wersji PDF).
2017-02-09 Uruchomiliśmy stronę. Zapraszamy do jej odwiedzania.

Szanowni Państwo,

witamy na nowo otwartych stronach pt. USUWANIE ELEKTROD - stronach adresowanych nie tylko do Lekarzy implantujących urządzenia i Lekarzy kontrolujących tych pacjentów.

Adresujemy je również do wszystkich innych lekarzy, mających trudnego pacjenta z urządzeniem elektronicznym sterującym pracą serca (stymulator, defibrylator, urządzenie resynchronizujące) z podejrzeniem powikłań tej terapii oraz – do Pacjentów z problemami elektrodo-pochodnymi  zwanymi odelektrodowymi.

Czasy tak się zmieniły, że Pacjenci - bądź Ich Rodziny - poszukują informacji o rozwiązywaniu problemów związanych z układami sterującymi rytmem serca. Coraz częściej w internecie. Nie było dotychczas takich stron w języku polskim.  Man nadzieję, że strona ta spełni choć w części oczekiwania na szersze informacje dotyczące postępowania z problemami elektrod urządzeń kontrolujących prace serca.

Liczę, że odpowiedzi na e-mailowo zadawane pytania, po odpowiednim uogólnieniu,  spowodują, że w przyszłości strona jeszcze bardziej będzie spełniała oczekiwania użytkowników.

Prof. Andrzej Kutarski
 

„Motto strony UE – czy żart?” Ryzyko usunięcia porzuconej elektrody podwaja się co 3 lata. Porzucona elektroda jest niezależnym czynnikiem ryzyka infekcji układu, czynnikiem ryzyka powstawania wegetacji i niezależnym czynnikiem powikłań późniejszego TLE. Wskazania 2b (HRS 2009) są tak samo ważne jak 1 i 2a ale ze zrozumiałych względów (brak trajali) - mają inny stopień wiarygodności (Charles Byrd Rome Progr. Clin. Pac. 2010). Pacjent ma mieć tylko tyle (sprawnych) elektrod – ile potrzebuje i ani jednej więcej (Charles Byrd IDSS 1995). Ujmując brutalniej: Lekarz, decydujący o pozostawieniu nieczynnej elektrody - bierze na siebie (moralną) odpowiedzialność za następstwa tej decyzji nawet po kilkunastu latach.